וילי פוסטמה

Willy Postma
וילי פוסטמה

וִּילי פּוֹסְטְמַה, נבלאית
נורבגיה

וִּילי פּוֹסְטְמַה נולדה באמסטרדם בשנת 1942. בגיל 16 התקבלה ללימודי מוזיקה בקונסרבטוריון רוטרדם כשהכלי הראשי שלה הוא פסנתר. כבר בשנה שלאחר מכן, כשהיא בת 17 בלבד, היא ניגנה את הקונצ’רטו השני לפסנתר של בטהובן בקונצרט הבכורה שלה. בגיל 18 היא החלה בלימודי הנבל אצל המורה הנודעת מרגוט פליפס ברודרס, שהייתה תלמידתו של רוזה סְפּיר המפורסמת. שנה לאחר שהתחילה ללמוד נבל, היא מילא את מקומה, עקב מחלה, של מורתה בתפקיד נבלאית ראשונה בתזמורת הפילהרמונית של רוטרדם. בשנת 1970 זכתה גברת פּוֹסְטְמַה בתחרות הנבל הישראלית. בהמשך היא התקדמה ללימודים אצל סוזן מקדונלד ואצל פייר ג’אמט.

בין השנים 1964 ל-2010 היא שימשה בתפקיד נגנית ראשונה בנבל בתזמורת הסימפונית של טרונדהיים. בתחילה דרכה היא מילאה את תפקיד הנגנית הראשונה גם בפסנתר וגם בנבל. גברת פּוֹסְטְמַה היא היום אזרחית נורבגית. בשנים 1971-72 היא הייתה נגנית ראשונה בנבל של התזמורת הסימפונית של גטבורג. בד בבד עם תפקידה בטרונדהיים ועם היותה אם חד הורית לשלושה ילדים, היא גם פיתחה קריירה ענפה כמוזיקאית עצמאית בנגינת סולו ברסיטלים בכל רחבי העולם וכנגנית ראשונה ברבות מהתזמורות המובילות בעולם. היא הקליטה שני אלבומים של יצירות סולו לנבל, השתתפה באינספור הקלטות של יצירות תזמורתיות, והשתתפה כמבצעת במספר שידורי טלוויזיה ורדיו.

היא ממשיכה להיות מורה מסורה ולאורך 35 השנים האחרונות היא מחזיקה בתפקידי הוראה באקדמיה הממלכתית הנורווגית למוזיקה באוסלו, אקדמיית סיבליוס בהלסינקי, תזמורת הנוער הנורבגית ובית הספר למוזיקה טרונדהיים. תלמידיה מחזיקים כיום בעמדות מרכזיות ברבות מהתזמורות הנורבגיות.

גברת פּוֹסְטְמַה מכהנת מזה תשע שנים במועצת המנהלים של WHC והיא קיימה כיתות אמן באירופה, ארה”ב, קנדה ואסיה. לעתים קרובות מילאה תפקידי שיפוט בתחרויות נבל ולאחרונה גם בתחרות המלחין בארה”ב.

וִּילי פּוֹסְטְמַה הזמינה יצירות מ-13 מלחינים והשמיעה אותן בהופעות בכורה בכל אירועי הנבל בעולם.

רסיטל הסולו האחרון שלה התקיים ביוני 2021.