קריסטינה רייקו קופר

קריסטינה רייקו קופר

קריסטינה רייקו קופר, צ’לנית
ישראל/ארצות הברית

כצ’לנית וירטואוזית, נודעת קריסטינה רייקו קופר בעולם כולו כבעלת יכולות מוזיקליות ואמנותיות מגוונות והיא מפורסמת כבעלת נוכחות בימתית וכריזמה. התארים שלה כוללים תואר ראשון, שני ותואר דוקטור באמנות המוזיקה מבית הספר ג’וליארד, ארה”ב וכיום היא משמשת בתפקיד פרופסור אורח באוניברסיטת תל אביב, ישראל. למרות שהיא מפורסמת בהיותה חוצת-גבולות בין סוגות מוזיקליות שונות, היא ביססה את הקריירה שלה, קודם כל, כאמנית קלאסית. העיתון ניו יורק טיימס הילל אותה במילים כמו “סנסציה בקונצרט” ובלוס אנג’לס טיימס נכתב שהיא “וירטואוזית מדהימה”. קריסטינה הופיעה כסולנית ומוזיקאית קאמרית על גבי רבות מהבמות המכובדות ביותר בתבל, ובהן קרנגי הול, מרכז לינקולן, מרכז קנדי, אולם סאנטורי בטוקיו ורדיו צרפת בפריז. היא גם הופיעה, עם התזמורת הקאמרית של פראג, הסימפונית של טורונטו והתזמורת הסימפונית יומיורי של טוקיו.

הופעותיה הרבות בפסטיבלים כוללות את פסטיבל הקיץ של מרכז לינקולן, פסטיבל “במיוחד מוצרט”, פסטיבל מוזיקאים ממרלבורו, מרתון באנג-און-א-קאן אולסטארז, פסטיבל המוזיקה הבינלאומי סטרסה, פסטיבל מוזיקה אספן ופסטיבל ספולטו ארה”ב.  הופעת הבכורה של קריסטינה על במת קרנגי הול התקיימה לאחרונה, עם תזמורת אקדמיית תל אביב.

כמי שנלהבת לגבי יצירות חדשות, פופולריות ועכשוויות, קריסטינה ידועה בהיותה הרפתקנית. יצירות מקוריות רבות נכתבו במיוחד עבורה וחלקן גם הוזמנו על ידה. בין המלחינים שאיתם עבדה נמנים פיליפ גלאס, מריו דוידובסקי, יוסף ברדנשווילי ורוברטו סיירה. כמוזיקאית קאמרית, קריסטינה קיבלה את הפרס הראשון מטעם קרן פרסי המוזיקה על שם וולטר וו. נאומבורג. היא השתתפה בהרכבים ידועים רבים ובהם גם רביעיית ג’לאטו המהוללת, הרכב אופוס X ושלישיית אינטרסקשן.

היא גם שימשה בתפקיד המנהלת המוזיקלית של האגודה הישראלית למוזיקה קאמרית והיא יושבת במועצת המנהלים של קרן התרבות אמריקה-ישראל.
לקריסטינה דיסקוגרפיה ענפה עם הקלטות, תקליטורים, ותקליטורי וידיאו שרבים מהם הם רבי מכר. היא הופיעה בכמה תקליטורי וידאו שזכו לחשיפה נרחבת ושודרו רבות ובהם “קונצרט בארץ היין” עם רביעיית ג’לאטו וכן “רסיטל סולו בסטיינוויי הול” אשר הופץ באמצעות הוצאת אמדאוס פרס.  נגינתה של קריסטינה נשמעה לעתים קרובות ברדיו הציבורי הלאומי, תאגיד השידור הקנדי, ו- NHK ביפן, כמו גם בשידורי טלוויזיה של CBC Television, PBS, CNN וכן בתוכנית 60 דקות של CBS.
קריסטינה היא בעלת תואר ראשון, שני ודוקטור באמנות המוזיקה מבית הספר ג’וליארד שבו למדה בהדרכת ג’ואל קרוסניק, רוברט מאן ופליקס גלימיר.

כיום היא מרצה אורחת באוניברסיטת תל אביב, והיא מנגנת בצ’לו “אקס-הבמאייר” מבית היוצר של גואדגניני מ- 1743  ובצ’לו “בונפרטה” שיצר וויליאם פורסטר האב ב- 1786. אלבומה האחרון של קריסטינה “מסביב לעולם באהבה” הוא מיזם מולטי-מדיה ותקליטור שזכה לשבחים רבים ומוסיף עוד פנינה למערך המוזיקלי המבריק והנרחב שלה.