אירינה פון ביסמרק

אירינה פון ביסמרק, נבל
גרמניה

אירינה פון ביסמרק נולדה בסנט פטרבורג, רוסיה. הקריירה המוזיקלית שלה החלה בגיל 6 כשהתחילה לנגן בכינור ובפסנתר. היא בוגרת הקונסרבטוריון של סנט פטרסבורג בהדרכת פרופ’ אלכסיי לודוויג (האב).

במהלך לימודיה היא מילאה תפקיד ויולה סולו בתיאטרון האופרה הקאמרית של סנט פטרבורג. לאחר מכן עברה לנגן בתזמורת הפילהרמונית  האקדמית של סנט פטרסבורג תחת שרביטו של אלכסנדר דמיטרייב ומאוחר יותר לתזמורת הפילהרמונית של סנט פטרסבורג תחת שרביטו של יורי טמירקאנוב.

היא הופיעה בפסטיבלים בינלאומיים רבים ושונים כגון פסטיבל המוזיקה שלזוויג-הולשטיין, פסטיבל תזמורת יונסס מוזיקלה העולמית, מפגש מוזיקלי אוויאן, פסטיבל המוזיקה בים האדום ועוד.

בשנת 1991 עזבה אירינה פון ביסמרק את רוסיה.

במהלך הקריירה שלה, היא הופיעה כסולנית עם יהודי מנוחין, מסטיסלב רוסטרופוביץ’, סרג’ באודו, כריסטוף אשנבך, לורין מזאל, דמיטרי קיטנקו וולרי גרגייב. שיתופי הפעולה שלה במוזיקה קאמרית כללו עבודה עם בוריס פרגמנשיקוב, אלכסנדר מלניקוב, אנה קנדינסקאיה ונטליה פרישפנקו.

מאז 1998 מנגנת אירינה פון ביסמרק רק במיזמי היחיד שלה. היא ניגנה בקונצרטים עם גיורא פיידמן, נייג’ל קנדי וואדים רפין.

בשנת 1999 ייסדה קרן פרטית לתמיכה במוזיקאים צעירים ובין הזוכים אפשר למצוא את סרגיי רדקין שזכה בפרס בקרן שלה, לצד פרסים בתחרות צ’ייקובסקי ותחרות המלכה אליזבת, ואת מרינה גראומן  שזכתה גם בפרסים בתחרות המוזיקה הקאמרית גרנד פרי מלבורן ותחרות ARD במינכן ואשר מאז 2019 היא הנגנית הראשונה, כינור בתזמורת הסימפונית הגרמנית ברלין.

בשנת 2019 כיהנה אירינה פון ביסמרק כשופטת בחבר השופטים של התחרות הבינלאומית והפסטיבל לכינור, ויולה, וצ’לו בוינה “מיתרים קלאסיים”.